Lindsay James

No Photo
State Representative
Democrat
Bills & Committees
Presbyterian Pastor
Dubuque
89
01/11/2021 - 01/08/2023
99

No Photo
State Representative
Democrat
Bills & Committees
Clergy
Dubuque
88
01/14/2019 - 01/10/2021
99

Term

Serving first term in House.

Profession

City commissioner, county official, and college chaplain.

Education

Received B.A. in communications from Santa Clara University and master’s degree in divinity from Fuller Theological Seminary.

Memberships and Activities

Co-founder and former director, Loras College Peace Institute. Former chair, Dubuque Community Development Advisory Commission. Former chair of Religious Affairs, National Organization for the Advancement of Colored People — Dubuque Chapter. Adjunct faculty, University of Dubuque. Former council member, Iowa State University Extension and Outreach Council, Dubuque County Extension Council, and Children of Abraham Interfaith Council Board. Former president, Irving Elementary School Parent Teacher Association. Presbyterian (USA) Pastor and inter-religious chaplain.

Birth and Residence

Born in 1980 in Portland, Oregon. Resides in Dubuque.

Family Members

Husband, Christopher; one daughter and one son.