State Government (S)

Date Location Agenda Minutes
06/05/2020 2:00 PM Adjourned Senate Chamber

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from March 12, 2020

HF 2259 with Senator Cournoyer

HF 2585 with Senator Johnson

HF 2540 with Senator Johnson

HF 2556 with Senator Smith

HF 419 with Senator Smith

HF 2486 with Senator Smith

The following individuals will be voted on En Bloc unless any senator requests they be put on the individual calendar:

Appointee

Board

Chair

Dickey, Jennifer

Accountancy Examining Board

Whiting

Hauge, Bradley

Accountancy Examining Board

Whiting

Smith, S. James

Accountancy Examining Board

Whiting

Baba-Singhri, Dr. Ahmadu

African Americans, Commission on the Status of

Whiting

Gladney, Brian

African Americans, Commission on the Status of

Whiting

Mead, Monica

African Americans, Commission on the Status of

Whiting

Peebles Fox, Rosalind

African Americans, Commission on the Status of

Whiting

Eubank, Rachel

Alcoholic Beverages Commission

Smith

Brannaman, Tandi

Architectural Examining Board

Johnson

Dutcher, Dan

Architectural Examining Board

Johnson

Nahas, Ted

Architectural Examining Board

Johnson

Purdy, Jerry

Architectural Examining Board

Johnson

Gurung, Dr. Ritu

Asian and Pacific Islander Affairs, Commission of

Johnson

Jung, Benjamin

Asian and Pacific Islander Affairs, Commission of

Johnson

La, Peggy

Asian and Pacific Islander Affairs, Commission of

Johnson

Suong, James

Asian and Pacific Islander Affairs, Commission of

Johnson

Burt, William

Barbering, Board of

Johnson

Brems, Ryan

Blind, Commission for the

Johnson

Jacobsen, Geneva

Blind, Commission for the

Johnson

Townsend, Shane

Chiropractic, Board of

Chapman

Duinink, Leslie

Chiropractic, Board of

Johnson

Wondra, Lauri

Chiropractic, Board of

Zaun

Brown, Anna

Community Action Agencies, Commission on

Schultz

Kumar, Ajit

Community Action Agencies, Commission on

Schultz

Whisenand, Mary

Community Action Agencies, Commission on

Schultz

Akers, Jerry

Cosmetology Arts and Sciences, Board of

Schultz

Hein, Jacquelyn

Cosmetology Arts and Sciences, Board of

Schultz

Hummel, Cynthia

Cosmetology Arts and Sciences, Board of

Schultz

Kemp, Jeremy

Cosmetology Arts and Sciences, Board of

Schultz

Kloewer, Tami

Cosmetology Arts and Sciences, Board of

Schultz

Origer, Nichole

Cosmetology Arts and Sciences, Board of

Schultz

Kaufman, Jillyn

Deaf Services, Commission of

Schultz

DeJong, Jonathan

Dentistry, Board of

Chapman

Thorsen, Bruce

Dentistry, Board of

Chapman

Travis, Jillian

Dentistry, Board of

Chapman

Stoneking, Alexis

Dietetics, Board of

Chapman

Bearden, Michael

Engineering and Land Surveying Examining Board

Zaun

Folkerts, Todde

Engineering and Land Surveying Examining Board

Zaun

Perea, Rita

Engineering and Land Surveying Examining Board

Zaun

Wong, San

Human Rights, Director of the Department of

Cournoyer

Birk, Joan

Interior Design Examining Board

Whiting

Moseley, Jennifer

Interior Design Examining Board

Whiting

Rowley, Kristine

Iowa Public Employees' Retirement System, Investment Board of the

Whiting

Martin, Jonathan

Landscape Architectural Examining Board

Cournoyer

Junge, Mary

Lottery Authority Board of Directors, Iowa

Smith

Bauler, Emily

Massage Therapy, Board of

Zaun

Crawford, Ryan

Massage Therapy, Board of

Zaun

Hammer, Michael

Massage Therapy, Board of

Zaun

Van Polen, Douglas

Massage Therapy, Board of

Zaun

Caviness, Trudy

Medicine, Board of

Miller-Meeks

Fasbender, Patricia

Medicine, Board of

Miller-Meeks

Gall, Dr. Warren

Medicine, Board of

Miller-Meeks

Pawlosky, Mollie

Mortuary Science, Board of

Chapman

Rieken, Martin

Mortuary Science, Board of

Cournoyer

Langkamp, David

Mortuary Science, Board of

Rozenboom

Perkins, Timothy

Native American Affairs, Commission of

Zaun

Niemeier, Matt

Nursing Home Administrators, Board of

Chapman

Robinson, James

Nursing Home Administrators, Board of

Chapman

Schueller, Fr. Michael

Nursing Home Administrators, Board of

Chapman

Beltz, Amy

Nursing, Board of

Miller-Meeks

Carr, Stephanie

Nursing, Board of

Miller-Meeks

Goettsch, Gordon

Nursing, Board of

Miller-Meeks

Hoffman, B. J.

Nursing, Board of

Miller-Meeks

Pullen, Jacqueline

Optometry, Board of

Feenstra

Uhl, Benjamin

Optometry, Board of

Feenstra

Barker, Dr. Brett

Pharmacy, Board of

Feenstra

Mayer, Gayle

Pharmacy, Board of

Feenstra

Whisenand, Sherill

Pharmacy, Board of

Feenstra

Cassabaum, Steven

Physical and Occupational Therapy, Board of

Feenstra

Palmer, Robert

Physical and Occupational Therapy, Board of

Feenstra

Shetler, Melinda

Physical and Occupational Therapy, Board of

Feenstra

Poppe, Rhonda

Physician Assistants, Board of

Cournoyer

Stopulos, Peter

Physician Assistants, Board of

Cournoyer

Wiebel, Anton "Jared"

Physician Assistants, Board of

Cournoyer

Murdoch, Mica

Podiatry, Board of

Rozenboom

Kunkle, Professor Ruth

Psychology, Board of

Rozenboom

Corbin, Joan

Public Information Board, Iowa

Rozenboom

Highland, Mathew

Public Information Board, Iowa

Rozenboom

Pottorff, Julie

Public Information Board, Iowa

Rozenboom

Thompson, Stanley

Public Information Board, Iowa

Rozenboom

Horbach, Lance

Racing and Gaming Commission, State

Smith

Olsen, Daryl

Racing and Gaming Commission, State

Smith

Maus, Jordan

Real Estate Appraiser Examining Board

Smith

Selberg, Teresa

Real Estate Appraiser Examining Board

Smith

Carminhato, Wendy

Real Estate Commission

Smith

Clingman, James

Real Estate Commission

Smith

DeMott, Janet

Real Estate Commission

Smith

Kimes, Helen

Real Estate Commission

Smith

Danielson-Jones, Dr. Samantha

Respiratory Care, Board of

Miller-Meeks

Lilla, Lawrence (Gene)

Respiratory Care, Board of

Miller-Meeks

Begley, Megan

Social Work, Board of

Cournoyer

Daubitz, Teresa

Social Work, Board of

Cournoyer

Kaufman, Jillyn

Social Work, Board of

Cournoyer

Plugge, Lane

Social Work, Board of

Cournoyer

Burkgren, Thomas

Veterinary Medicine, Iowa Board of

Rozenboom

Werner, Ann

Veterinary Medicine, Iowa Board of

Rozenboom

Coonan, Elizabeth

Women, Commission on the Status of

Cournoyer

Fleming, William

Women, Commission on the Status of

Cournoyer

Gilbert, Matthew

Women, Commission on the Status of

Cournoyer

Any other committee business

Adjourn

03/17/2020 2:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

03/12/2020 10:00 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes of 2/27/2020

HF 2308 with Senator Cournoyer

HF 2416 with Senator Whiting

HF 2238 with Senator Smith

HF 2412 with Senator Smith

Any other committee business

Adjourn

03/05/2020 11:00 AM Cancelled RM 22

Cancelled

02/27/2020 10:00 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes of 2/20/2020

SSB 3191 with Senator Whiting

HF 310 with Senator Smith

Any other committee business

Adjourn

02/20/2020 11:00 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes of 2/17/2020 and 2/18/2020

SF 2243 with Senator Cournoyer

SSB 3156 with Senator Schultz

SSB 3187 with Senator Cournoyer

SSB 3152 with Senator Schultz

SSB 3127 with Senator Smith

SSB 3153 with Senator Smith

SSB 3142 with Senator Smith

Any other bills that are ready

Any other committee business

Adjourn

02/18/2020 1:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes of 2/13/2020 and 2/17/2020

SSB 3071 with Senator Whiting

SSB 3090 with Senator Schultz

SSB 3140 with Senator Whiting

SSB 3114 with Senator Smith

SSB 3115 with Senator Smith

SSB 3111 with Senator Smith

Any other bills that are ready

Any other committee business

Adjourn

02/17/2020 4:00 PM Adjourned RM 22

**UPDATED**

Call meeting to order

Attendance

SSB 3123 with Senator Cournoyer

SSB 3124 with Senator Chapman

SSB 3139 with Senator Chapman

SF 2077 with Senator Zaun

SSB 3113 with Senator Smith

Any other bills that are ready

Any other committee business

Adjourn

02/13/2020 11:00 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes of 2/11/2020

SF 155 with Senator Whiting

SSB 3016 with Senator Cournoyer

SF 335 with Senator Whiting

SSB 3123 with Senator Cournoyer

SSB 3124 with Senator Chapman

SSB 3113 with Senator Smith

Any other bills that are ready

Any other committee business

Adjourn

02/11/2020 1:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes of 2/6/2020

Governor Appointees:

Allen Kockler – Senator Cournoyer

Kevin Brown – Senator Cournoyer

Carly Armour – Senator Johnson

Jillyn Kaufman – Senator Johnson

Christopher Nipper – Senator Johnson

Douglas Van Polen – Senator Roozenboom

Julie Andres – Senator Smith

Loretta Laubach – Senator Smith

Annette Dunn – Senator Smith

SSB 3069 with Senator Chapman

SSB 3065 with Senator Smith

SSB 3066 with Senator Smith

SSB 3071 with Senator Whiting

Any other committee business

Adjourn

02/06/2020 10:00 AM Adjourned RM 22

SSB 3057 - Cournoyer

SSB 3070 - Rozenboom

SSB 3091 - Rozenboom

SSB 3083 - Miller-Meeks

SSB 3066 - R. Smith

01/30/2020 11:00 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes of 1/23/2020

SSB 3054 with Senator Johnson

SSB 3056 with Senator Whiting

SSB 3072 with Senator Johnson

Any other committee business

Adjourn

01/28/2020 1:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

01/23/2020 10:30 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes of 4/3/19

SJR 21

Any other committee business

Adjourn

01/15/2020 2:30 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

04/03/2019 1:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes April 2, 2019

Governor Appointee Dr. Ronald Kolegraff, Board of Medicine

HF 392 Senator Chapman

HF 743 Senator Cournoyer

HF 694 Senator Chapman

HF 692 Senator Smith

Any other committee business

Adjourn

04/02/2019 3:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from March 27, 2019

HF 634 Whiting

HF 392 Chapman

HF 590 Smith

The following individuals will be voted on En Bloc unless any senator requests they be put on the individual calendar:

Board

Appointee

Chair

Medicine, Board of

Cortese, Diane

Chapman

Respiratory Care, Board of

Butters, Brandon

Dawson

Respiratory Care, Board of

Finney, Jennifer

Dawson

Social Work, Board of

Courneya, Amy

Dawson

Social Work, Board of

Raymer, Tony

Dawson

Social Work, Board of

Weigel, Jody

Dawson

Speech Pathology and Audiology, Board of

Bahr, Ashley

Dawson

Speech Pathology and Audiology, Board of

Bryant, Karen

Dawson

IPERS, Investment Board of the

Kirchhoff, Justin

Johnson

IPERS, Investment Board of the

Walter, Wayne

Johnson

Nursing, Board of

Kramer, Dr. Nancy

Johnson

Nursing, Board of

Odden, Mark

Johnson

Medicine, Board of

Kolegraff, Dr. Ronald

Miller-Meeks

Medicine, Board of

Vista-Wayne, Dr. Joyce

Miller-Meeks

Nursing Home Administrators, Board of

Cutler-Bermudez, Penny

Miller-Meeks

Nursing Home Administrators, Board of

Dammann, Karol

Miller-Meeks

Optometry, Board of

Hayden, Dr. Thomas

Miller-Meeks

Optometry, Board of

Stahl, Tamie

Miller-Meeks

Pharmacy, Board of

Nealson, Dane

Miller-Meeks

Pharmacy, Board of

Skogstrom, Joan

Miller-Meeks

Veterinary Medicine, Iowa Board of

Rahe, Dr. Dewayne

Miller-Meeks

Barbering, Board of

Hardy, Maureen

Schultz

Blind, Commission for the

Van Lent, Joseph

Schultz

Boiler and Pressure Vessel Board

Oltrogge, Susan

Schultz

Chiropractic, Board of

Wall, Dr. Jason

Schultz

Community Action Agencies, Commission on

Murphy, John

Schultz

Cosmetology Arts and Sciences, Board of

Knight, Lucas

Schultz

Engineering and Land Surveying Examining Board

Herold, Paul

Schultz

Engineering and Land Surveying Examining Board

Jones, Jack

Schultz

Pharmacy, Board of

Stone, Dr. Kathryn

Schultz

Administrative Services, Director of the Dept.

Burkhead, Janet Phipps

Smith

Alcoholic Beverages Commission

Nystrom, Gary

Smith

Dentistry, Board of

Foley, Dr. Monica

Smith

Electrical Examining Board

Claeys, John

Smith

Inspections & Appeals, Director of the Department of

Johnson, Larry

Smith

Lottery Authority Board of Directors, Iowa

Cook, Josh

Smith

Lottery Authority Board of Directors, Iowa

Rathje, Mary

Smith

Management, Director of the Department of

Roederer, David

Smith

Medicine, Board of

Wagle, Dr. Nikhil

Smith

State-Federal Relations, Director of Office for

Groen, Stephanie

Smith

Any other committee business

Adjourn

03/27/2019 1:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from March 7, 2019

HF 303

HF 485

HF 486

The following individuals will be voted on En Bloc unless any senator requests they be put on the individual calendar:

Board

Appointee

Chair

Medicine, Board of

Cortese, Diane

Chapman

Podiatry, Board of

Hughes, Dr. Theresa

Chapman

Podiatry, Board of

Nassif, Dr. Eugene

Chapman

Podiatry, Board of

Trotter, Dr. Mindy

Chapman

Real Estate Appraiser Examining Board

Greder, Vernon (Fred)

Chapman

Real Estate Commission

Duong, Twee

Chapman

Real Estate Commission

Stolk, Dennis

Chapman

Hearing Aid Specialists, Board of

Bahr, Ashley

Cournoyer

Hearing Aid Specialists, Board of

Parker, Molly

Cournoyer

Landscape Architectural Examining Board

Borland, Nathan

Cournoyer

Landscape Architectural Examining Board

Nelson, Brenda

Cournoyer

Massage Therapy, Board of

Richards, Irene

Cournoyer

Massage Therapy, Board of

Sampson, Catherine

Cournoyer

Massage Therapy, Board of

Stevens, LeAnn

Cournoyer

Psychology, Board of

Rhode, Justin

Cournoyer

Psychology, Board of

Streyffeler, Dr. Lisa

Cournoyer

Architectural Examining Board

DeWitt, Kolby

Feenstra

Physician Assistants, Board of

Delaney, Laura

Feenstra

Physician Assistants, Board of

deRegnier, Dr. Kevin

Feenstra

Physician Assistants, Board of

Gentry, Melissa

Feenstra

Physician Assistants, Board of

Schnurr, Michael

Feenstra

Accountancy Examining Board

DeRonde, Courtney

Johnson

Accountancy Examining Board

O'Neill, Michelle

Johnson

Physical and Occupational Therapy, Board of

Kelsick, Stephanie

Johnson

Physical and Occupational Therapy, Board of

Kuhn, Jeramy

Johnson

Physical and Occupational Therapy, Board of

Little, Holly

Johnson

Architectural Examining Board

Harmon, Anna

Whiting

Mortuary Science, Board of

Linge, Carl

Whiting

Mortuary Science, Board of

Lundburg, Maria

Whiting

Native American Affairs, Commission of

Apala-Cuevas, Vicky

Whiting

Native American Affairs, Commission of

Bigsby, Patrick

Whiting

Native American Affairs, Commission of

Fink, Kelly Montijo

Whiting

Native American Affairs, Commission of

Waseskuk, Anthony

Whiting

Dentistry, Board of

Ceraso, Dr. Gregory

Zaun

Dentistry, Board of

Holst, Dr. Lisa

Zaun

Dietetics, Board of

Eichenberger, Dr. Julie

Zaun

Electrical Examining Board

Black, Colby

Zaun

Electrical Examining Board

Stoppelmoor, Kathleen

Zaun

Elevator Safety Board

Infelt, Amy

Zaun

Elevator Safety Board

Schumacher, Marvin

Zaun

Interior Design Examining Board

Mithelman, Todd

Zaun

Interior Design Examining Board

Stavneak, Katherine

Zaun

Any other committee business

Adjourn

03/20/2019 1:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

03/13/2019 1:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

03/07/2019 11:00 AM Adjourned RM 22

NOTE: NEW EARLIER TIME with same agenda as the 1 pm meeting.

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SF 418 - Schultz

SSB 1230 - Miller-Meeks

SSB 1239 - Feenstra

SSB 1228 - Smith

SSB 1241 - Smith

Any other bills that are ready

Any other committee business

Adjourn

03/06/2019 4:30 PM Adjourned RM 22

NOTE Change of time from 4 pm to 4:30 pm

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SF 399 - Miller-Meeks

SSB 1238 - Whiting

SSB 1229- Chapman

SF 201 - Smith

SF 351 - Smith

Any other committee business

Adjourn

03/05/2019 1:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SSB 1125 - Feenstra

SJR 9 - Chapman

SF 201 - Smith

Any other committee business

Adjourn

02/28/2019 1:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SSB 1116- Cournoyer

SSB 1212 - Chapman

SSB 1160 - Smith

Any other committee business

Adjourn

02/26/2019 3:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

Governor Appointees:

Paul Herold - Cournoyer

Katherine Stavneak - Whiting

Rosalind Peebles Fox - Miller-Meeks

Matt Strawn - Smith

Chris Kramer - Smith

SSB 1076 - Johnson

SF 36 - Zaun

SSB 1082 - Smith

Any other committee business

Adjourn

02/21/2019 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SF 155 - Whiting

SSB 1153 - Cournoyer

SSB 1141 - Chapman

SSB 1168 - Smith

Any other committee business

Adjourn

02/19/2019 3:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SF 53 - Chapman

SF 67 - Dawson

SF 155 - Whiting

SSB 1115 - Johnson

SSB 1118 - Johnson

Any other committee business

Adjourn

02/14/2019 1:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

02/05/2019 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

Any other committee business

Adjourn

01/29/2019 3:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from January 16, 2019

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

Any other committee business

Adjourn

01/16/2019 2:30 PM Adjourned RM 22

Organizational meeting.

Approve minutes from March 28, 2018

Introductions