State Government (S)

Date Location Agenda Minutes
03/28/2018 3:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from March 27, 2018

Kramer, Kristine

Racing and Gaming Commision

Chapman

Ind

Larson, Stephen

Alcoholic Beverages Administrator

Smith

Ind

Ohorilko, Brian

Racing and Gaming Administrator

Smith

Ind

Gonseth Cheers, Pennie

Racing and Gaming Commission

Smith

Ind

Asjes, Katherine

Medicine, Board of

Zaun

Ind

Busch, Kelly

Community Action Agencies, Commission on

Dawson

Elmitt, Lori

Dentistry, Board of

Dawson

Judisch, Rachel

Physical and Occupational Therapy, Board of

Dawson

Kelly, Jolene

Physician Assistants, Board of

Dawson

McBride, Dr. William

Dentistry, Board of

Dawson

Shipley, Leland

Community Action Agencies, Commission on

Dawson

Slach, Nancy

Dentistry, Board of

Dawson

Luchtel, Keith

Public Information Board, Iowa

Schultz

Morain, Frederick (Rick)

Public Information Board, Iowa

Schultz

Mouw, Austin

Respiratory Care, Board of

Schultz

Reyhons, Jay

Interior Design Examining Board

Schultz

Snyder, Ben

Interior Design Examining Board

Schultz

Wiles, Lori

Interior Design Examining Board

Schultz

Alfson Schemmel, Linda

Architectural Examining Board

Zaun

Bear, Dr. Philip

Medicine, Board of

Zaun

Harmon, Anna

Architectural Examining Board

Zaun

Hatfield, Scott

Architectural Examining Board

Zaun

Naylor, Emily

Landscape Architectural Examining Board

Zaun

Romanco, Mary

Medicine, Board of

Zaun

Ulveling, Kyle

Medicine, Board of

Zaun

Adjourn

03/27/2018 3:30 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from March 15, 2018

Governor’s Appointees (Form 3 received)

Ballantini, Frank

Boiler and Pressure Vessel Board

Brown

Carleton, Justin

Elevator Safety Board

Brown

Clabaugh, Craig

Elevator Safety Board

Brown

Dye, Thomas

Boiler and Pressure Vessel Board

Brown

Hunt Russian, Rachelle

Women, Commission on the Status of

Brown

Musgrave, Wendy

Women, Commission on the Status of

Brown

Rush, Lynne

Boiler and Pressure Vessel Board

Brown

Vandenberg, Peggy

Elevator Safety Board

Brown

Whisenand, Sherill

Women, Commission on the Status of

Brown

Dolter, Dr. Kathryn

Nursing, Board of

Carlin

Ervin, Rebecca

Mortuary Science, Board of

Carlin

Martin, Dr. Aaron

Chiropractic, Board of

Carlin

Mentzer, Dr. Mark

Optometry, Board of

Carlin

Netolicky, Stephanie

Chiropractic, Board of

Carlin

Nguyen, Don

Cosmetology Arts and Sciences, Board of

Carlin

Root, Dr. Monique

Optometry, Board of

Carlin

Sievers, Laura

Engineering and Land Surveying Examining Board

Carlin

Stange, Randall

Chiropractic, Board of

Carlin

VanDenBerg, Lisa

Engineering and Land Surveying Examining Board

Carlin

Williams, Seth

Mortuary Science, Board of

Carlin

Bartholomew, Lesley

Accountancy Examining Board

Chapman

Basnet, Suresh

Asian and Pacific Islander Affairs, Commission of

Chapman

Brockmann, Rebecca

Barbering, Board of

Chapman

Clingman, James

Real Estate Commission

Chapman

Duggan, Terrance

Real Estate Commission

Chapman

Hardy, Maureen

Barbering, Board of

Chapman

Kramer, Kristine

Racing and Gaming Commission, State

Chapman

McKenna, Edward

Pharmacy, Board of

Chapman

Morris, Jr., Kenneth

African Americans, Commission on the Status of

Chapman

Reyes, Rudolfo

Accountancy Examining Board

Chapman

Ryan, Sandra

Blind, Commission for the

Chapman

Sales, Scott

Barbering, Board of

Chapman

Snodgrass, Robert

Accountancy Examining Board

Chapman

Sutton, Veronica

African Americans, Commission on the Status of

Chapman

Thornburg, Karlai

Asian and Pacific Islander Affairs, Commission of

Chapman

Yoshimura-Smith, Michelle

Asian and Pacific Islander Affairs, Commission of

Chapman

Arnold, Cheryl

Physician Assistants, Board of

Dawson

Barr-Cronin, Laurie

Podiatry, Board of

Dawson

Carlson, Travis

Podiatry, Board of

Dawson

Drown, Dr. Roger

Podiatry, Board of

Dawson

Hilpipre, Anna

Community Action Agencies, Commission on

Dawson

Mayer, Chris

Peace Officers' Retirement, Accident, and Disability System Trustee

Dawson

Nelson, Dr. Erin

Podiatry, Board of

Dawson

Arndt, Kathryn

Podiatry, Board of

Feenstra

Bean, Dr. Christine

Veterinary Medicine, Iowa Board of

Feenstra

Hanson, Sherrae

Lottery Authority Board of Directors, Iowa

Feenstra

Kury, Steven

Dietetics, Board of

Feenstra

Leonard, Douglas

Speech Pathology and Audiology, Board of

Feenstra

Quinn, John

Lottery Authority Board of Directors, Iowa

Feenstra

Renaud, Denise

Speech Pathology and Audiology, Board of

Feenstra

Rhode, Justin

Speech Pathology and Audiology, Board of

Feenstra

Rollenhagen, Erin

Technology Advisory Council

Feenstra

Smith, Brian

Dietetics, Board of

Feenstra

Youngs, Dr. Curtis

Veterinary Medicine, Iowa Board of

Feenstra

Cash, Todd

Electrical Examining Board

Schneider

Clark, Penny

Electrical Examining Board

Schneider

Cooper, Dr. Matthew

Psychology, Board of

Schneider

Cooper, Tammy

Electrical Examining Board

Schneider

Davis, Dr. Brandon

Psychology, Board of

Schneider

Gerald, Tim

Electrical Examining Board

Schneider

Hendricks, Robert

Electrical Examining Board

Schneider

Hillenbrand, Mark

Social Work, Board of

Schneider

Kunkle, Professor Ruth

Psychology, Board of

Schneider

Nelsen, Neil

Social Work, Board of

Schneider

Streyffeler, Dr. Lisa

Psychology, Board of

Schneider

Warmuth, Michael

IPERS, Investment Board of the

Schneider

Danielson-Jones, Dr. Samantha

Respiratory Care, Board of

Schultz

Giovannetti, Emil

Public Information Board, Iowa

Schultz

Kingery, Lisa

Respiratory Care, Board of

Schultz

McHugh, Monica

Public Information Board, Iowa

Schultz

Stewart, Suzan

Public Information Board, Iowa

Schultz

Crimmins, Tracy

Real Estate Appraiser Examining Board

Smith

Fuhrmeister, Dan

Real Estate Appraiser Examining Board

Smith

Gonseth Cheers, Pennie

Racing and Gaming Commission, State

Smith

Gurung, Dr. Ritu

Asian and Pacific Islander Affairs, Commission of

Smith

Hansel, Dr. Jason

Pharmacy, Board of

Smith

Kapfer, Mark

Real Estate Appraiser Examining Board

Smith

Larson, Stephen

Alcoholic Beverages Division, Administrator of the

Smith

Ohorilko, Brian

Racing and Gaming Commission, Administrator of the State

Smith

Olson, Elaine

Ethics and Campaign Disclosure Board, Iowa

Smith

Osborn, Penny

Physician Assistants, Board of

Smith

Parker, Molly

Hearing Aid Specialists, Board of

Smith

Veik, Tricia

Hearing Aid Specialists, Board of

Smith

Wilson, Jason

Alcoholic Beverages Commission

Smith

Barr, Jill

Nursing Home Administrators, Board of

Zaun

Borland, Nathan

Landscape Architectural Examining Board

Zaun

Fisk, Kay

Nursing Home Administrators, Board of

Zaun

Micka, John

Landscape Architectural Examining Board

Zaun

Moore, Michael

Nursing Home Administrators, Board of

Zaun

Rash, Justin

Nursing Home Administrators, Board of

Zaun

Schlepp, Charlean

Nursing Home Administrators, Board of

Zaun

Adjourn

03/15/2018 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from March 14, 2018

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

HF 2253

HF 2252

HF 2369

HF 2382

HF 2349

Any other bills that are ready.

Adjourn

03/14/2018 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from March 13, 2018

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

HF 2200

HF 2425

Any other bills that are ready.

Adjourn

03/13/2018 4:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from February 26, 2018

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

Any other bills that are ready.

Adjourn

03/07/2018 2:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

02/28/2018 2:00 PM Cancelled RM 22

CANCELLED

02/26/2018 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from February 15, 2018

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

Sue Putnam - Senator Brown

Gwen Suntken - Senator Brown

Matthew Gibson - Senator Carlin

Sherrae Hanson - Senator Carlin

Todde Folkerts - Senator Carlin

Nicholas Woolley - Senator Carlin

Joan Birk - Senator Carlin

Danielle Williams - Senator Carlin

Bradley Earp - Senator Chapman

Monica McHugh - Senator Chapman

Daniel Wood - Senator Schultz

Scott Hatfield - Senator Schultz

Cynthia Hummel - Senator Schultz

Dr. Warren Gall - Senator Smith

Any other bills that are ready.

Adjourn

02/21/2018 3:00 PM Cancelled RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from February 15, 2018

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

David Langkamp - Senator Brown

Sue Putnam - Senator Brown

Gwen Suntken - Senator Brown

Matthew Gibson - Senator Carlin

Sherrae Hanson - Senator Carlin

Todde Folkerts - Senator Carlin

Nicholas Woolley - Senator Carlin

Joan Birk - Senator Carlin

Danielle Williams - Senator Carlin

Bradley Earp - Senator Chapman

Monica McHugh - Senator Chapman

Daniel Wood - Senator Schultz

Scott Hatfield - Senator Schultz

Cynthia Hummel - Senator Schultz

Elizabeth Hansen - Senator Smith

Dr. Warren Gall - Senator Smith

Any other bills that are ready.

Adjourn

02/15/2018 1:00 PM Adjourned RM 22

Approve minutes from February 14, 2018

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

SSB 3110 (Moved from 2/14/18 agenda)

SF 192

SF 2219

SSB 3191

SSB 3137

SSB 3138

SSB 3188

Any other bills that are ready.

Adjourn

02/14/2018 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from February 13, 2018

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

SSB 3023

SSB 3110

SSB 3019

SSB 3174

SSB 3146

SSB 3084

SSB 3128

SSB 3116

Any other bills that are ready.

Adjourn

02/13/2018 3:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from February 7, 2018

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

SSB 3107

SSB 3112

SSB 3113

SSB 3114

SSB 3157

SJR 8

SSB 3085

SSB 3086

Any other committee business

Adjourn

02/08/2018 1:00 PM Cancelled RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

SSB 3107

SSB 3085

SSB 3128

SSB 3114

Any other committee business

Adjourn

02/07/2018 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

SSB 3111

SF 494

SSB 3090

SSB 3117

SSB 3118

SSB 3133

Any other committee business

Adjourn

01/31/2018 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

Subcommittee assignments will be passed out to committee members

SSB 3022

SSB 3086

SSB 3084

Any other committee business

Adjourn

01/25/2018 1:00 PM Cancelled RM 22

Cancelled

01/23/2018 4:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

01/16/2018 1:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

01/10/2018 3:30 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

Any other committee business

Adjourn

04/04/2017 10:00 AM Cancelled RM 22

Cancelled.

04/03/2017 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from 3/30/2017

Spratt, Christine

Alcoholic Beverages Commission

Anderson

Ferrentino, Joseph

Architectural Examining Board

Anderson

Purdy, Jerry

Architectural Examining Board

Anderson

Parks, Tobi

Commission on the Status of African Americans

Anderson

Perea, Rita

Engineering and Land Surveying Examining Board

Anderson

Vogt, Marlon

Engineering and Land Surveying Examining Board

Anderson

Battles, Bret

Board of Hearing Aid Specialists

Dawson

McAvoy, Jon

Board of Hearing Aid Specialists

Dawson

Kale, Todd

Board of Mortuary Science

Dawson

Pawlosky, Mollie

Board of Mortuary Science

Dawson

Bahr, Ashley

Board of Speech Pathology and Audiology

Dawson

Duer, Julia

Board of Speech Pathology and Audiology

Dawson

Eichhorn, George

Board of Speech Pathology and Audiology

Dawson

Leonard, Keith

Iowa Board of Veterinary Medicine

Dawson

Werner, Ann

Iowa Board of Veterinary Medicine

Dawson

Peterson, Tim

Technology Advisory Council

Dawson

Edwards, David

Board of Massage Therapy

Feenstra

Lilla, Lawrence

Board of Respiratory Care

Schneider

Begley, Megan

Board of Social Work

Schneider

Lenning, Karilynne

Board of Social Work

Schneider

Raymer, Tony

Board of Social Work

Schneider

Sprouse, Marlene

Investment Board of the IPERS

Schneider

Stange, Lisa

Investment Board of the IPERS

Schneider

Hansen, Elizabeth

Real Estate Commission

Schneider

Kimes, Helen

Real Estate Commission

Schneider

Telford, Michael

Real Estate Commission

Schneider

Stopulos, Peter

Board of Physician Assistants

Smith

McKenna-Quintana, Telina

Commission of Deaf Services

Smith

Clark, Diane

Board of Medicine

Smith

Wilson, Brian

Board of Medicine

Smith

Trotter, Dr. Mindy

Board of Podiatry

Smith

Hillard, Dirk

Commission of Deaf Services

Smith

Ohern, Dan

Real Estate Appraiser Examining Board

Smith

Pooley, James

Real Estate Appraiser Examining Board

Smith

Selberg, Teresa

Real Estate Appraiser Examining Board

Smith

Heinrich, Dr. Carl

State Racing and Gaming Commission

Smith

Lamberti, Jeffrey

State Racing and Gaming Commission

Smith

Any other committee business

Adjourn

03/30/2017 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from 3/28/2017

HF 467

HF 541

HF 566

HF 571

HF 601

HF 89

Governor Appointees :

Benjamin Jung – Commission of Asian & Pacific Islander Affairs (Senator Brown)

James Suong – Commission of Asian & Pacific Islander Affairs (Senator Brown)

John Anderson – Board of Barbering (Senator Brown)

Terry Moll - Board of Barbering (Senator Brown)

Ryan Brems – Commission for the Blind (Senator Brown)

Robert Brecke – Boiler and Pressure Vessel Board (Senator Brown)

Timothy Fehr - Boiler and Pressure Vessel Board (Senator Brown)

Amy Iles - Boiler and Pressure Vessel Board (Senator Brown)

Leslie Duinink – Board of Chiropractic (Senator Brown)

Dr. Rex Jones – Board of Chiropractic (Senator Brown)

Nancy Netolicky – Board of Chiropractic (Senator Brown)

Anna Brown – Commission on Community Action Agencies (Senator Brown)

Ajit Kumar – Commission on Community Action Agencies (Senator Brown)

Mary Whisenand – Commission on Community Action Agencies (Senator Brown)

Jerry Akers – Board of Cosmetology Arts and Sciences (Senator Brown)

Mary Clausen – Board of Cosmetology Arts and Sciences (Senator Brown)

Jacquelyn Hein – Board of Cosmetology Arts and Sciences (Senator Brown)

Nichole Origer – Board of Cosmetology Arts and Sciences (Senator Brown)

Robert Palmer – Board of Physical and Occupational Therapy (Senator Zaun)

Melinda Shetler – Board of Physical and Occupational Therapy (Senator Zaun)

Dr. Jon Ahrendsen – Board of Physician Assistants (Senator Zaun)

Michael Schnurr – Board of Physician Assistants (Senator Zaun)

Joshua Goodman – Board of Psychology (Senator Zaun)

Holly Herbert – Board of Psychology (Senator Zaun)

Dr. Earl Kilgore – Board of Psychology (Senator Zaun)

Dr. Heidi Vermeer-Quist – Board of Psychology (Senator Zaun)

Ryan Crawford – Board of Massage Therapy (Senator Feenstra)

Michael Hammer – Board of Massage Therapy (Senator Feenstra)

Irene Richards – Board of Massage Therapy (Senator Feenstra)

Catherine Sampson – Board of Massage Therapy (Senator Feenstra)

Emily Farrell Bauler – Board of Massage Therapy (Senator Feenstra)

Hamed Tewfik – Board of Medicine (Senator Feenstra)

Dr. Michael Davidson – Board of Dentistry (Senator Schultz)

Mary Kelly Grief – Board of Dentistry (Senator Schultz)

Bruce Thorsen – Board of Dentistry (Senator Schultz)

Daniel Deutschman – Board of Dietetics (Senator Schultz)

Julie Eichenberger – Board of Dietetics (Senator Schultz)

Stacey Loftus – Board of Dietetics (Senator Schultz)

Marg Stoldorf – Electrical Examining Board (Senator Schultz)

Kerry Dixon – Elevator Safety Board (Senator Schultz)

Kristine Kesterson – Elevator Safety Board (Senator Schultz)

Wayne Sims – Elevator Safety Board (Senator Schultz)

Jack Jones – Landscape Architectural Examining Board (Senator Schultz)

Jonathan Martin – Landscape Architectural Examining Board (Senator Schultz)

Debra Schiel-Larson – Landscape Architectural Examining Board (Senator Schultz)

Dr. Brett Barker – Board of Pharmacy (Senator Chapman)

Gayle Mayer – Board of Pharmacy (Senator Chapman)

Joan Skogstrom – Board of Pharmacy (Senator Chapman)

Any other committee business

Adjourn

03/28/2017 11:00 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from 3/22/2017

HF 471

HF 568

Governor Appointee Terry Rich – Chief Executive Officer for The Iowa Lottery Authority (Senator Smith)

Governor Appointee Kierstyn Borg Mickelson – Board of Nursing (Senator Chapman)

Governor Appointee B. J. Hoffman – Board of Nursing (Senator Chapman)

Governor Appointee Patrick Mooney – Board of Nursing (Senator Chapman)

Governor Appointee Daniel Boor – Board of Nursing Home Administrators (Senator Chapman)

Governor Appointee Michael Jenison – Board of Nursing Home Administrators (Senator Chapman)

Governor Appointee LaDonna Gratias – Board of Pharmacy (Senator Chapman)

Governor Appointee Dr. Eugene Nassif – Board of Podiatry (Senator Chapman)

Governor Appointee John Bennett – Board of Podiatry (Senator Chapman)

Governor Appointee Gerald Edgar – Board of Podiatry (Senator Chapman)

Governor Appointee Rebecca Kmett – Board of Podiatry (Senator Chapman)

Governor Appointee Dr. Joe Coulter – Commission of Native American Affairs (Senator Feenstra)

Governor Appointee Crystal Davis - Commission of Native American Affairs (Senator Feenstra)

Governor Appointee Karen Mackey - Commission of Native American Affairs (Senator Feenstra)

Governor Appointee Shelley Laracuente – Accountancy Examining Board (Senator Anderson)

Governor Appointee Aaron Olson - – Accountancy Examining Board (Senator Anderson)

Governor Appointee S. James Smith - – Accountancy Examining Board (Senator Anderson)

Governor Appointee Tandi Brannaman - – Architectural Examining Board (Senator Anderson)

Governor Appointee Paul Herold – Engineering and Land Survey Examining Board (Senator Anderson)

Governor Appointee Jonathan Roos – Iowa Ethics and Campaign Disclosure Board (Senator Anderson)

Governor Appointee Mary Rueter – Iowa Ethics and Campaign Disclosure Board (Senator Anderson)

Governor Appointee Dr. Scott Ihrke – Board of Optometry (Senator Anderson)

Governor Appointee Dr. Michael Portz – Board of Optometry (Senator Anderson)

Governor Appointee Jacqqueline Pullen– Board of Optometry (Senator Anderson)

Any other committee business

Adjourn

03/22/2017 11:00 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SF 408

HF 295

Any other committee business

Adjourn

03/15/2017 1:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

03/06/2017 2:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

03/02/2017 3:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from 3/1/2017

Any unfinished business

SSB 1082

SSB 1103

SSB 1107

SSB 1109

SSB 1135

SSB 1136

SSB 1163

SF 284

SF 33

Any other committee business

Adjourn

03/01/2017 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes from 2/27/2017 and 2/28/2017

SSB 1082

SSB 1103

SSB 1107

SSB 1109

SSB 1135

SSB 1136

SF 284

Any other committee business

Adjourn

02/28/2017 9:30 AM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve prior minutes

SSB 1056

SSB 1080

SSB 1104

SSB 1110

SSB 1111

SSB 1112

SSB 1113

SSB 1126

SSB 1129

Any other committee business

Adjourn

02/27/2017 3:15 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve prior minutes

Governor Appointee by Senator Smith

Any other committee business

Adjourn

02/22/2017 2:00 PM Adjourned RM 22

REVISED AGENDA

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SSB 1104 with amendment

SSB 1081

SSB 1108

Governor Appointees

Any other committee business

Adjourn

02/20/2017 3:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

02/15/2017 2:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

02/13/2017 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Attendance

Approve minutes

SF 165

Any other committee business

Adjourn

02/08/2017 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Roll call

Approve minutes

SSB 1051

SSB 1033

Any other committee business

Adjourn

02/06/2017 2:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

02/01/2017 2:00 PM Adjourned RM 22

Call meeting to order

Roll call

Approve minutes

SSB 1026

Any other committee business

Adjourn

01/30/2017 2:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

01/25/2017 2:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

01/24/2017 4:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

01/17/2017 1:00 PM Cancelled RM 22

This meeting has been cancelled.

01/12/2017 10:30 AM Adjourned RM 22

Organizational meeting